Co zrobić ze starym telewizorem?
Schematy
Galeria
Katalog telewizorów
O mnie
Linki

Witaj w świecie starych telewizorów!


Znajdujesz się na stronie poświęconej historii telewizji oraz zabytkom techniki telewizyjnej.

Pomysł na stworzenie niniejszej strony internetowej pojawił się, gdy przeszukując polski internet znalazłem bardzo niewiele informacji o historii telewizji. Ponieważ sam kolekcjonuję telewizory lampowe, postanowiłem stworzyć małe wirtualne muzeum telewizji. Obecnie prawie każdy ma w domu kolorowy telewizor z pilotem i teletekstem. Myślę, że warto powspominać czasy, w których lampowy, czarno-biały odbiornik telewizyjny był luksusem. Warto też pamiętać, że w czasach PRL-u telewizory były opracowywane i produkowane w Polsce przez zakłady takie jak WZT, GZE Unimor i Diora. Niestety ten przemysł upadł, a obecnie mamy w kraju tylko oddziały zagranicznych koncernów produkujących sprzęt radiowo-telewizyjny.

Strona niniejsza zajmuje się wyłącznie techniczną stroną telewizji, więc nie znajdziesz tutaj informacji o ludziach i programach znanych z ekranu.


Nowy adres: staretelewizory.cba.pl

KONTAKT :

Skontaktować się można ze mną przez e-mail pod adresem telewizory@vp.pl .


JAK POZBYĆ SIĘ ELEKTROŚMIECI ?

Jeśli masz w domu stare radio, telewizor, magnetofon lub inny tzw. złom elektroniczny i żal Ci go wyżucać na śmietnik, to ja go chętnie przygarnę. Nie oddawaj do utylizacji zabytków! Jest wielu pasjonatów, którzy ożywiają lampowe sprzęty.


NOWOŚCI :

18.01.2018 Z początkiem nowego roku przedstawiam nowy eksponat w galerii. Jest to rzecz dziś unikalna - lampowa kamera pierwszego polskiego systemu telewizji przemysłowej Alfa.

Jednocześnie informuję, że działalność kończy Republika WWW, na której serwerach niniejsza strona funkcjonowała od początku swego istnienia. W związku z tym dotychczasowy adres www.stare-telewizory.republika.pl w marcu zniknie z internetu. Postaram się jednak, aby strona znalazła miejsce pod nowym adresem.
15.07.2016 Niezwykłe zabytki związane z historią telewizji, radia, komputerów i wielu innych dziedzin można od lat podziwiać w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Myślę, że dla każdego miłośnika techniki retro wizyta w tej placówce była niezwykłym przeżyciem. Niestety Muzeum boryka się z problemami, które mogą doprowadzić do jego likwidacji. Jeśli chcesz wspomóc Muzeum Techniki w walce z urzędami, kliknij poniższy obrazek i wypełnij deklarację.
Pomoc dla Muzeum Techniki.
02.01.2015 Dodano do galerii monitor telewizji użytkowej MTU-3159.
03.02.2014 Katalog polskich telewizorów rozbudowano o odbiorniki lampowo-tranzystorowe i tranzystorowe z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Ponadto poprawiono i uzupełniono opisy kilku wcześniejszych pozycji.
23.07.2013 Dzisiejszy dzień jest historyczną datą w dziejach polskiej telewizji. W nocy zostały wyłączone ostatnie w kraju nadajniki analogowej telewizji naziemnej. Obecnie mamy dostępny wyłącznie sygnał cyfrowy. Już wcześniej na podstronie "Co zrobić ze starym telewizorem?" zawarłem kilka praktycznych informacji, w jaki sposób można nadal oglądać telewizję za pomocą zabytkowych odbiorników analogowych.
31.07.2010 Nowe zdjęcia w galerii: telewizor Unitra T 6105, dekoder teletextu Polon TLTX i konwerter PSKD6. Dzięki pozyskanemu katalogowi zjednoczenia Unitra na rok 1968 zostały uzupełnione dane w dziale "Katalog".
14.03.2010 Rozbudowa katalogu. Od teraz można uzyskać większe fotografie i dodatkowe informacje, jeżeli kliknie się w miniaturowe zdjęcie danego telewizora. Na razie dotyczy to około 1/4 pozycji. Dodano również dwie nowe pozycje - Lazuryt 102 i Ametyst 1011, 1012.
08.02.2010 Już od kilku dni wprowadzane były zmiany. W dziale "Schematy" umieszczono kolejne pliki, które przedstawiają najbardziej typowe rozwiązania peerelowskichowskich telewizorów z kolejnych dekad. Rozbudowano galerię - dodano nowe sekcje: "Zagraniczne telewizory tranzystorowe" i "Inne urządzenia telewizyjne", a do istniejących sekcji dodano kilka nowych zdjęć. Ponadto usunięto kilka tzw. głupich błędów.
26.08.2009 W galerii umieszczono nowe zdjęcia. Eksponowane są teraz polskie telewizory tranzystorowe.
25.08.2009 W dziale "Schematy" umieszczono skan metryki kineskopu 31ŁK2B. Wprowadzono drobne poprawki.
17.06.2009 Uporządkowanie działu "Linki" i dodanie nowych adresów.
27.04.2009 Zostało otwarte wirtualne muzeum, w którym zaprezentowałem moją prywatną kolekcję zabytkowych telewizorów. Zapraszam do zwiedzenia galerii.
21.03.2009 W dziale "Schematy" umieszczono trzy pierwsze pliki. Ponadto zmodyfikowano nieco układ strony.
09.03.2009 Dodano dział "Co zrobić ze starym telewizorem?", w którym udzieliłem odpowiedzi na pytania, jakie często otrzymuję. Można tu znaleźć porady dotyczące sprzedaży, uruchamiania, wykorzystania i konserwacji zabytkowych telewizorów.
05.01.2009 Dodano dział "O mnie", w którym przedstawiam swoje zainteresowania, tłumaczę skąd się wzięło i na czym polega moje nietypowe hobby oraz dlaczego strona "Stare telewizory" jest taka, jaka jest.
04.01.2009 Powstał dział "Katalog", w którym można znaleźć opisy i zdjęcia produkowanych w Polsce telewizorów. Katalog obejmuje już kilkadziesiąt typów odbiorników sprzed 1975 roku, ale brakuje w nim jeszcze wielu danych.
14.02.2008 Na razie zapraszam tylko do działu Linki. Wkrótce pojawią się różne ciekawe materiały w pozostałych działach.